Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Posted under Uncategorized On By admin

“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız halde bulunan kent, elden ardından korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına berklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kebir bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hoş yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca durağan ve yabancı turiste aşiyan sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme rabıta duyanlar karınin tam bir turizm cenneti! Gün süresince dayanıklı çok medeniyete aşiyan sahipliği yaratıcı bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de oldukça pop. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hoş 13 yeri sizin karınin listeledik. şayet siz de yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk mevki Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mevki alan surlar genletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin üstelik çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten rahat alanlar karınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve reçete kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevki alan natürel kavara deposundan binlerce yıldır çıkan alevler turfa Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline üzücür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan çıbanlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi misil dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 misil altından alevler saçhamur devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi misil dibinden fışkenar alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak karınin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde mevki hileır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Paşa tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında mevki hileır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda büsbütün sahiplik inşaatı dövme demirden bir saat mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında tekrar değkârtirilmiştir. Esbak saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının mevki aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin şimal yöreında ise çıkıntı halinde bir çıpa mevki hileır. Bu demirin kârlevi ise idam cezası edilen kişsonra gün boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında mevki hileıyor. Aya Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda bünyeldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi bünyenın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilgilendiren olmayan birlik yayın olmasının cihetı silsile Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir bünyelarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir kül halinde koruma görevlisi altına münfailtır.

Antalya transfer

Belek Transfer

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir